Bättre vattenhushållning i åkern – reglerad dränering som alternativ
Torra perioder blir allt vanligare och ställer nya krav på åkerns vattenhushållning. I webbinariet diskuterar vi möjligheterna med reglerad dränering för att hålla kvar vatten i åkern när det behövs som mest och när underbevattning är ett alternativ.
Plats
Teams
Tid
Onsdag den 11.3.2026 kl. 10.00-11.30
Tilläggsinformation
Tilläggsinformation: Anmäl dig senast 10.3.2026. De som anmäler sig får även en länk till inspelningen via e-post.
Reglerad dränering ger nya möjligheter att lagra vatten i åkern när torra perioder blir allt vanligare. Genom att reglera vattennivån i täckdikessystemet kan man förbättra grödans vattenförsörjning och samtidigt minska avrinning och näringsförluster.
I webbinariet visar vi hur reglerad dränering fungerar i praktiken, på vilka åkrar metoden kan vara aktuell och när den kan kombineras med underbevattning. Vi lyfter särskilt fram erfarenheter, möjligheter och begränsningar i södra Finland samt går igenom hur du kan planera, genomföra och finansiera en åtgärd på den egna gården.

PROGRAM
Välkommen! Anne Antman, BSAG
Reglerad dränering i finska förhållanden – Hur fungerar det, var lönar det sig och när kan underbevattning vara ett alternativ?
Olle Häggblom, verksamhetsledare vid Täckdikningsföreningen
Reglerad dränering i praktiken: genomförande och stödmöjligheter. Martin Träskman, dräneringsplanerare
Jordbrukare Christer Jägerskiöld från Kimito delar med sig av sina erfarenheter av reglerad dränering
Slutdiskussion
Webbinariet arrangeras av BSAG och Täckdikningsföreningen.
KONTAKTA OSS