Siirry pääsisältöön

Kaj Granholm

,

Kajn työn painopiste BSAG:lla on kestävään maatalouteen liittyvä kansainvälinen yhteistyö ja politiikan rajapinnat. Itämeri-työtä tekevä kansainvälinen yhteisö on toiminut Kajn ammatillisena tukikohtana jo yli viidentoista vuoden ajan.

Kaj on ehtinyt hallinnoida niin pieniä kuin isojakin hankkeita ja koordinoinut monialaisia tiimejä hallitustenvälisen alustan, HELCOM:in puitteissa sekä akateemisessa ympäristössä. Itsenäisenä konsulttina toimiessaan Kaj on myös tukenut hankkeita ja laajoja kansainvälisiä kumppanuusohjelmia niiden jokaisessa vaiheessa.

BSAG:lla Kajn työnkuvaan kuuluu hankehallintaa, yhteistyötä kansainvälisissä verkostoissa, politiikan seuraamista ja vaikuttajaviestintää. Kaj etsii myös työssään uusia avauksia ja hänen kokemuksensa projektirahoituksesta on ulkopuolisesta rahoituksesta riippuvaiselle BSAG:lle arvokasta.

”Jotta onnistuisimme pyrkimyksissämme tervehdyttää Itämeri, meidän pitää yhdistää eri sektorit ja erilaiset intressit. Kestäviä ratkaisuja luodaan ainoastaan dialogin ja yhteistyön kautta. Olen tämänhetkisestä työstäni erittäin innostunut. Saan tehdä töitä huippuasiantuntijoiden kanssa ja auttaa löytämään ja edistämään teknisiä ja poliittisia ratkaisuja niin paikallisella kuin eurooppalaisella tasolla. Työ sopii hyvin yhteen sekä taustani että ratkaisuhakuisen persoonani kanssa.”

Työn ulkopuolella, Kajn kolme kouluikäistä lasta pitävät hänet kiireisenä jalkapallon, jääkiekon ja hevosten parissa. Itä-Helsingissä, metsän ja meren välissä syntyneenä, varttuneena ja aloilleen asettuneena, urheilu ja ulkoilu on Kajlle elinehto. Ainakin kunnes hänen uinuva musiikki-intohimonsa herää jälleen.

TYÖTAUSTA

2017– BSAG, projektipäällikkö

2015– itsenäinen konsultti

2010–2015 Swedish University of Agricultural Sciences, koordinaattori, Itämeriyhteistyö

2004–2011 HELCOM Secretariat, hankeasiantuntija

2000–2004 määräaikaisia tehtäviä koulutuksen ja meriliikenteen parissa

KOULUTUS

Valtiotieteiden maisteri (valtio-oppi), Helsingin yliopisto, 2002

Bachelor of Arts (Political Science), University of British Columbia, 1999

Michaela Ramm-Schmidt

Johtava asiantuntija, yritysyhteistyö

+358 40 525 0509

michaela.ramm-schmidt@bsag.fi

Kaisa Vehkalahti

Hallintopäällikkö

+358 40 678 5772

kaisa.vehkalahti@bsag.fi

Elina Ranta

Varainhankintapäällikkö

+358 40 719 9719

elina.ranta@bsag.fi

Elena Belle

Palvelup​äällikkö; Varainhankinta

+358 40 775 0686

elena.belle@bsag.fi

Irina Niinivaara

Yritysyhteistyöpäällikkö

+358 40 664 1625

irina.niinivaara@bsag.fi

Elisa Mikkolainen

Projektijohtaja, meriliikenne

+358 40 660 1829

elisa.mikkolainen@bsag.fi

Anna Klemelä

Projektipäällikkö, meriluonnon monimuotoisuus; Viestintäasiantuntija

+358 44 376 7511

anna.klemela@bsag.fi

Emma Wickman

Viestintäasiantuntija

+358 40 530 9535

emma.wickman@bsag.fi

Anne Nordling

Monikielisen viestinnän asiantuntija

+358 40 052 9564

anne.nordling@bsag.fi

Samira Shaikh

Viestintäassistentti

+358 40 775 2646

samira.shaikh@bsag.fi

Nicholas Wardi

Projektipäällikkö, yritysyhteistyö, ravinteiden kierrätys

+358 50 367 5616

nicholas.wardi@bsag.fi

Kaj Granholm

Projektipäällikkö, uudistava maatalous, uudet avaukset

+358 46 850 9208

kaj.granholm@bsag.fi

Eija Hagelberg

Projektijohtaja, uudistava maatalous

+358 50 060 9526

eija.hagelberg@bsag.fi

Anne Antman

Projektipäällikkö, uudistava maatalous / Projektchef, hållbart jordbruk

+358 40 650 3690

anne.antman@bsag.fi

Elisa Vainio

Projektipäällikkö, uudistava maatalous, kansainvälinen maaperäyhteistyö

+358 40 506 4620

elisa.vainio@bsag.fi

Soja Sädeharju

Koulutuspäällikkö, uudistava maatalous, viljelijäyhteistyö, oppilaitosyhteistyö

+358 40 777 5515

soja.sadeharju@bsag.fi

Eliisa Malin

Agronomi, uudistava maatalous

+358 40 630 7679

eliisa.malin@bsag.fi

Jenni Jääskeläinen

Projektikoordinaattori, uudistava maatalous

+358 40 099 5190

jenni.jaaskelainen@bsag.fi

Veera Naukkarinen

Suunnittelija

+358 40 192 4411

veera.naukkarinen@bsag.fi

Linn Engström

Suojelukoordinaattori, meriluonnon monimuotoisuus

+358 40 041 0878

linn.engstrom@bsag.fi

Laura Höijer

Toimitusjohtaja

+358 50 586 2680

laura.hoijer@bsag.fi

Pieta Jarva

Strategiajohtaja

+358 50 338 1096

pieta.jarva@bsag.fi

Saara Piispanen

Viestintäjohtaja

+350 40 680 5841

saara.piispanen@bsag.fi

Pauli Aalto-Setälä

Vanhempi neuvonantaja

+358 40 543 7444

pauliaaltosetala@me.com

Saara Kankaanrinta

Hallituksen puheenjohtaja; perustajajäsen​

Ilkka Herlin

Hallituksen jäsen; perustajajäsen​

Markus Ehrnrooth

Hallituksen jäsen

Sirpa Juutinen

Hallituksen jäsen

Julia Kajas

Markkinoinnin harjoittelija

julia.kajas@bsag.fi

Juuso Joona

Hallituksen jäsen

image/svg+xml