Siirry pääsisältöön

Keskustelunavaus: Vesilain ojituspykälät ovat päivityksen tarpeessa

Metsätalous Politiikkasuositukset

Tarve päivittää Suomen vesilain ojituspykäliä on kiistaton. 1960-luvun säädökset ovat ajastaan jäljessä. On aika siirtyä kuivatuslaista terveen vesitalouden ohjaukseen.

Suomen vesilaki ei pysty vastaamaan nyky-yhteiskunnan vaatimuksiin. Se aiheuttaa tarpeettomia haittoja ja kustannuksia yksityisille kansalaisille ja yhteiskunnalle.

BSAG:n Vesilakiehdotus avaa keskustelun lakimuutoksesta. Lain päivittäminen on välttämätöntä niin vesien tilan kuin metsien terveyden ja kasvun turvaamiseksi muuttuvassa ilmastossa.

Päivitys tarjoaisi selkeät pelisäännöt kaikille osapuolille ja edistäisi vastuullista luonnonvarojen käyttöä.

Metsätalous vaikuttaa sisävesiin ja Itämereen

Alkuvuodesta 2024 käynnistetyn BSAG:n metsätoiminnan tavoitteena on vähentää metsätalouden vesistövaikutuksia koko Itämeren valuma-alueella ja vaikuttaa maalta merelle tulevaan kuormitukseen.

Metsästä lähtee liikkeelle kiintoainesta, humusta ja ravinteita, jotka vesistöihin päätyessään aiheuttavat muun muassa tummumista ja vaikuttavat kalakantoihin. Sisävesistöjen, kuten purojen, jokien ja järvien kautta ravinteet päätyvät lopulta myös Itämereen.

Metsätalouden vesistövaikutusten vähentäminen on välttämätöntä Itämeren tilan parantamiseksi ja ilmastonmuutoksen hillitsemiseksi. Kustannustehokkaita toimia siihen on jo olemassa.

OTA YHTEYTTÄ

Taina Ihaksi

Projektijohtaja, metsätalous

+358 40 124 2219

taina.ihaksi@bsag.fi

Lue myös

Lue lisää
image/svg+xml